logo
کانال گالوانیزه

کانال گالوانیزه


کانال های چهارگوش پیش ساخته گالوانیزه

کانال های چهارگوش پیش ساخته گالوانیزه یا کانال انتقال هوا از دیرباز جهت کانال کشی تهویه و انتقال هوا در سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده بوده و به دلیل استحکام، شکل گیری، زیبایی و تنوع سایزی همچنان بعنوان با کیفیت ترین و مهندسی ترین سیستم انتقال هوا محسوب می گردند.

 

کانال چهارگوش صنعتی (STI Super Seven)

امروزه با توجه به افزایش سرعت اجرا و تکمیل پروژه های ساختمانی و صنعتی، می بایستی از تکنولوژی های روز دنیا در خصوص تأمین و اجرای محصولات مختلف ساختمانی استفاده نمود. به همین منظور شرکت سامان تهویه ایرانیان (STI) در سال 1396 اقدام به واردات و راه اندازی خط تمام اتوماتیک ساخت کانال های چهارگوش گالوانیزه (STI Super Seven) یا کانال هوا ماشینی در کشور نموده است تا با بهره گیری از تجربه و دانش فنی پرسنل خود برای اولین بار در کشور ظرفیت تولید این محصول را به میزان m2 1500 کانال ساخته شده در روز برساند. لازم به ذکر می باشد که از این خط فقط 50 سری در دنیا موجود می باشد.

 

ویژگی های منحصر به فرد کانال گالوانیزه صنعتی

این خط تولید به دلیل بهره مندی از مدرن ترین تکنولوژی روز دنیا توانایی ساخت کانال با فلنج های (Transvers-Duct-Flange)TDF را دارا بوده و این امر باعث کاهش نشتی هوا، حذف فلنج آهنی و افزایش سرعت اجرا مطابق با کیفیت مورد نظر استانداردهای ساخت کانال است. برای هوابند شدن کامل فضای اتصال فلنج ها در بین آن ها از نوارهای هوابند که از جنس الاستومریک و یا نخ نسوز هستند، استفاده می شود.

از دیگر مزایای این دستگاه می توان به برش کاری کلیه اشکال توسط CNC Plasma اشاره نمود که دارای بالاترین استانداردهای روز دنیا بوده و با بهره گیری از قطعات کانال مورد تأیید Ashrae  اقدام به تولید شکل هندسی موردنظر می نماید. 
کلیه درزهای به کار رفته در این نوع کانال ها از نوع Pitts burgh بوده که باعث کاهش چشم گیر پرت هوا (تقریباً صفر درصد) در کلیه قطعات می گردد به دلیل استفاده از کویل ورق گالوانیزه بعنوان ورق خام اولیه و همچنین با بهره مندی از بالاترین تکنولوژی روز دنیا این دستگاه هیچگونه محدودیت ابعادی در ساخت کانال را نداشته و از ضخامت ورق گالوانیزه mm0.5 الی 1.25 را قادر به ساخت و برش کاری می باشد.


گالوانیزه

 

در راستای مقاوم سازی ورق، این دستگاه اقدام به ایجاد رخ های عرضی در امتداد کانال نموده که باعث افزایش مقاومت مکانیکی کانال نسبت به سیستم سنتی می گردد.

در انتها به استحضار می رساند کلیه استانداردهای به کار رفته مربوط به روش تولید خط تولید Super Seven بر مبنای Smacna بوده که بالاترین استاندارد ساخت و نصب کانال را در دنیا ارائه می نماید.

کانال گالوانیزهمزایای تولید کانال انتقال هوا چهارگوش با دستگاه Super Seven

  1. تولید روزانه 1500 مترمربع انواع کانال انتقال هوا گالوانیزه صنعتی، آلومینیوم و استیل چهارگوش به همراه متعلقات
  2. استحکام بالا به دلیل وجود رخ های عرضی کانال
  3. حذف نبشی آهنی جهت استفاده در فلنج ها
  4. هوابندی کامل در نتیجه ی حذف نبشی آهنی و استفاده از فلنج TDF
  5. سبک تر شدن کانال در نتیجه ی حذف نبشی آهنی و استفاده از فلنج TDF
  6. سایز و ابعاد دقیق کانال طبق نقشه (حداکثر تلرانس 5 میلیمتر)
  7. قائمه بودن دقیق کانال به دلیل استفاده از گوشه های فلزی استاندارد
  8. نصب سریع و آسان به دلیل استفاده از فلنج های TDF با استفاده از پیچ و مهره و کلیپس در صورت نیاز
  9. امکان سوراخکاری اتوماتیک در وجوه کانال، جهت نصب میله های تقویت کننده توسط دستگاه
  10. کاهش هزینه در صورت انجام عملیات عایقکاری(الاستومریک یا پشم شیشه) در کارخانه شرکت سامان تهویه ایرانیان

 

نحوه ساخت و نصب کانال کشی تهویه گالوانیزه

پس از عقد قرارداد و دریافت نقشه های کانال کشی تهویه گالوانیزه به صورت فایل اتوکد، کارشناسان نصب و اجرای شرکت سامان تهویه ایرانیان جهت بررسی وضعیت کلی پروژه، مسیرهای عبور کانال، رایزرها و بررسی مسیر عبور سایر تأسیسات مکانیکی و الکتریکی به پروژه اعزام می شوند. 

در محل پروژه، کلیه جزئیات مورد نیاز به کمک عوامل پروژه برداشت شده و نقشه های Shop Drawing در قالب فایل Auto Cad و در صورت لزوم Revit تهیه و پس از تأیید در این شرکت به تأیید کارفرما خواهد رسید.

پس از آن، نقشه های تأیید شده مدولار شده و نقشه آن به صورت قطعات قابل ساخت برای خط Super Seven و همچنین دستگاه CNC پلاس توسط نرم افزار ویژه انجام خواهد شد.

منظور از مدولار شدن شکست کانال های راسته به قطعات کانال گالوانیزه راسته به طول 1160 میلیمتر و تهیه طرح گسترده اشکال شامل زانویی، سه راهی، شلواره،  S به کمک نرم افزار خاص دستگاه CNC می باشد.

شایان ذکر است در نقشة کانال هایی که دارای پیچیدگی و اشکال زیاد می باشند یک یا دو قطعه که توسط کارشناسان شرکت به عنوان قطعه بحرانی شناخته می شود ساخته و نصب نخواهد شد و پس از نصب مابقی قطعات، ابعاد آن قطعات بحرانی به صورت دقیق به دست خواهد آمد. پس از اعلام ابعاد قطعات بحرانی، این قطعات به صورت کانال انتقال هوا گالوانیزه پیش ساخته در کارخانه ساخته شده و به منظور نصب به محل پروژه ارسال خواهد شد.

قسمت انتهایی درز هر قطعه از کانال های صنعتی گالوانیزه توسط سیلیکون درزگیری و هوابندی می شود. جهت هوابندی بین دو قطعه از کانال های گالوانیزه پیش ساخته می توان از نخ نسوز و یا تیپ درزگیری عایق الاستومریک STI Flex استفاده نمود.

ضمناً طبق استاندارد، می بایستی ضخامت گوشه های فلزی استفاده شده در کانال های گالوانیزه یک میلیمتر باشد و هر چهار طرف کانال گالوانیزه باید دارای گوشه فلزی باشد. اتصال کانال های گالوانیزه برای کانال کشی تهویه به یکدیگر به وسیله پیچ و مهره و در صورت لزوم با کلیپس خاص می باشد. به طور کلی نیز باید گفت که این نوع کانال پیش ساخته صنعتی هیچ گونه محدودیتی در ابعاد یا نصب انواع دمپر، دریچه، نصب کانال به دستگاه و .... را ندارد.


طراحی کانال کانال کشی تهویه

وظیفه کانال گالوانیزه صنعتی برای کانال کشی تهویه ، انتقال هوای سرد یا گرم از دستگاه تولید هوا به فضایی است که باید تهویه شود، یا تخلیه هوای نامطبوع ازداخل یک فضا به فضای بیرونی می باشد. برای انجام مطلوب این عملیات، سیستم باید طوری طراحی شود که محدودیتهایی شامل فضای در دسترس، افت اصطکاکی، سرعت، مقدار هوا، صدا، ازدیاد یا افت حرارتی و نشت هوا رعایت شده باشد.


تقسیم بندی طراحی کانال:
سیستم کانال انتقال هوا ورودی و برگشتی با توجه به سرعت و فشار هوا در کانالها طبقه بندی می شوند:


1. سرعت- سیستم انتقال هوا را می توان براساس سرعت ابتدایی در کانال رفت به ترتیب زیر تقسیم بندی نمود:
در تهویه مطبوع ساختمان های معمولی
الف) سرعت کم- حداکثر تا 2500 fpm، معمولاً بین 1200 fpm تا 2200 fpm
ب) سرعت زیاد- بیش از 2500 fpm
در تهویه مطبوع ساختمان های صنعتی
الف) سرعت کم- حداکثر تا 2500 fpm، معمولاً بین 2200 fpm تا 2500 fpm
ب) سرعت زیاد- 2500 fpm تا 5000 fpm


معمولا ًبرای کانال برگشت، چه برای ساختمان های معمولی و چه صنعتی، سرعت کم در نظر گرفته می شود که حدود آن به قرار زیر می باشد:
الف) در تهویه مطبوع ساختمان های معمولی – سرعت کم حداکثر تا 2000 fpm، معمولاً بین 1500 fpm تا 1800 fpm 
ب) در تهویه مطبوع ساختمانهای صنعتی- سرعت کم حداکثر تا 2500 fpm، معمولاً بین 1800 fpm تا 2200 fpm 
2. فشار- فشار کلی سیستم عبارت است از حاصل جمع افت فشار در طول کانال، در دستگاه تهویه مطبوع (پلنیوم باکس)، در دریچه ورود کانال به فضای مورد نظر و فشار استاتیکی لازم در انتهای کانال می باشد.


سیستم انتقال هوا براساس فشار کلی به سه قسمت زیر تقسیم می شوند:
الف) فشار پایین- حداکثر 3 3/4 اینچ آب
ب) فشار متوسط - 3 3/4 تا 6 3/4 اینچ آب
ج) فشار بالا – 6 3/4 تا 12 1/4 اینچ آب
جزئیات طراحی کانال


1. تبدیل ها: برای تبدیل تدریجی سطح مقطع کانال از بزرگ به کوچک و بالعکس از تبدیل ها استفاده می نماییم. همچنین هنگام برخورد به موانع ساختمانی از قبیل تیرآهن و غیره از تبدیل استفاده می شود.


.برای سرعت های بالا نسبت a/b=7/1                    
.برای سرعت های پایین نسبت a/b=4/1              

 


در شکل زیر انواع تبدیل ها برای سیستم کانال چهارگوش نمایش داده شده است.


کانال کشی تهویه


2. زانویی ها: برای تغییر جهت و یا انشعاب گیری از کانال مورد استفاده قرار می گیرد. انواع زانویی ها عبارتند از:
الف) زانویی های مدور: این زانویی ها در انواع صاف، سه تکه و پنج تکه ساخته می شود.
در این حالت نسبت R/D=1.5 بهترین نسبت است.            

                                                                         

ب) زانویی های چهارگوش (مستطیلی):
زانویی های چهارگوش خود به دو دسته زانویی هایی با شعاع بلند و کوتاه تقسیم بندی می شوند. نسبت شعاع مرکزی زانویی به پهنای کانال R/D=1.25 می باشد که بهترین نسبت است.


3. انشعاب گیری از کانال(Take off): هنگامی که می خواهیم کانال اصلی توزیع هوا را به چند کانال انشعاب فرعی تقسیم کنیم، اتصالاتی بنام تیکاف اجازه می دهد که یک بخش کوچکی از جریان را از کانال اصلی به هر کانال فرعی دیگر منحرف کنیم.
برای محاسبه عدد تیکاف یک کانال می توان از رابطه زیر استفاده نمود:  Takeoff=( انشعابcfm / شاخه اصلی cfm)×ضلع بزرگ کانال

 

 انواع انشعاب ها (سه راهی ها، چهار راهی ها و شلواره ها): به منظور انشعاب گیری از کانال های انتقال هوا از سه راهی ها، چهار راهی ها و شلواره ها استفاده می گردد که در اشکال زیر نمایش داده شده است.


سه راهی:
چهار راهی:


شلواره:

ضخامت ورق کانال انتقال هوا

تعیین ضخامت مناسب جهت طراحی کانال کشی تهویه نقش بسزایی در یک طراحی مناسب را دارا می باشد. اگر ضخامت ورق ها نازک باشد در سرعت های بالا ارتعاش می کنند و باعث بوجود آمدن صدای نامناسب می شود. همچنین جهت افزایش مقاومت کانال ها، در روش صنعتی در مقایسه با روش های سنتی که با خم کن به صورت ضربدر خط روی ورق می انداختند، از رخ های خطی که دارای فواصل ثابت و مشخص می باشند و از استحکام بالاتری نیز برخوردار هستند، استفاده می شود. فاصله بین رخ ها و همچنین عمق آن ها در تمامی سطوح کانال یکسان و دقیق می باشد.

در جدول زیر، حداقل ضخامت مناسب برای ورق گالوانیزه صنعتی و آلومینیومی با توجه به حداکثر بعد مقطع کانال و طول کانال، بر اساس مبحث 14 مقررات ملی ساختمان، آمده است:

 

حداقل ضخامت ورق گالوانیزه (میلیمتر)

حداقل ضخامت ورق آلومینیوم (میلیمتر)

حداکثر بعد مقطع کانال (اینچ)

حداکثر بعد مقطع کانال (سانتی متر)

حداکثر طول کانال (اینچ)

حداکثر طول کانال (سانتی متر)

0.5

0.6

تا 12 اینچ

تا 30 سانتی متر

100

250

0.6

0.7

30-13

75-33

100

250

0.75

0.85

54-31

137-78

80

200

1

1.25

84-55

213-140

80

200

1.25

1.4

سایزهای بالا

سایزهای بالا

60

150ضریب اصطکاک:
مقدار اصطکاک روی نمودار اصطکاک برحسب اینچ آب در 100 فوت از طول معادل کانال مشخص شده است. برای تعیین افت در هر قسمت کانال، طول معادل کل در آن قسمت، در ضریب اصطکاک ضرب می شود که طول معادل کانال شامل تمامی زانوها و اتصالات موجود در آن قسمت می شود. لازم به ذکر می باشد که جداولی وجود دارد که بر اساس پهنا و ارتفاع کانال، طول معادل را نشان می دهد.


عوامل موثر بر افت فشار هوا در کانال انتقال هوا

الف) سرعت جریان هوا

ب) اندازه کانال

ج) زبری

د) طول کانال


نحوه محاسبه طول معادل در زانوها و اتصالات:
طول معادل کانال برابر است با کانال دایروی که همان CFM عبوری از کانال مستطیلی را عبور داده و دارای یک افت بر واحد طول باشد. به عبارت دیگر اگر کانال مستطیلی به ابعاد a×b داشته باشیم به جای آن می توانیم کانالی دایروی به قطر de انتخاب نماییم که همان افت را در مسیر هوا ایجاد نماید. بنابر این داریم:

                                                               جهت تسریع در محاسبات، بجای فرمول فوق با داشتن ابعاد کانال می توان قطر معادل را از جدول زیر به دست آورد:
بطور مثال طول معادل کانالی با ابعاد 14×12 اینچ، با توجه به جدول بالا برابر با 14.2 می باشد.جدول افت فشار در طول کانال گالوانیزه:
روشهای طراحی کانال گالوانیزه صنعتی:
طراحی یک سیستم کانال کشی هوا جهت تهویه مطبوع ساختمان ها توسط یکی از سه روش زیر صورت می گیرد:
1. روش کاهش سرعت
2. روش ضریب اصطکاک یکسان
3. روش ازدیاد سطوح برای جبران اصطکاک (ازدیاد مجدد فشار استاتیک)


1. روش کاهش سرعت
در این روش طراحی سیستم کانال کشی تهویه بر مبنای انتخاب یک سرعت مناسب در ابتدای کانال اصلی و کاهش تدریجی آن همزمان با پیشرفت کانال می باشد. بدین منظور جهت طراحی، مراحل ذیل را به ترتیب انجام می دهیم:


الف-1) انتخاب سرعت اولیه از جدول پیشنهادی سرعت:
این انتخاب به صورتی است که در کانال های گالوانیزه اصلی سرعت را زیاد و هر چه به کانال های فرعی نزدیک تر می شویم سرعت را کم، فرض می نماییم.
سرعت پیشنهادی کانال

 

سرعت پیشنهادی کانال گالوانیزه صنعتی

Recommended Velocities, fpm

Industrial

Buildings

Schools,

 Theaters,

Public Buildings

Residences

Designation

1200-1800

800-1000

800

1000-1300

600-900

600-700

700-900

600

500

Main ducts

Branch ducts

Branch risers

Maximum Velocities, fpm

1300-2200

1000-1800

100-1600

1100-1600

800-1300

800-1200

800-1200

700-1000

650-800

Main ducts

Branch ducts

Branch risers

Components

500

350

600

600

500

300

500

500

500

250

450

450

Outdoor air intakes

Filters

Heating coils

Cooling coils

500

1600-2400

500

1300-2000

500

1000-1600

Air Washers

Fan Outlets


نزدیک دریچه سرعت هوا بین 200 fpm تا 800 fpm
برای کانال های فرعی (راه رو) سرعت هوا بین 1200 fpm تا 1400 fpm
برای کانال های اصلی سرعت هوا بین 1700 fpm  تا 1800 fpm


ب- 1) تعیین سطح مقطع کانال


سطح مقطع کانال را از فرمول زیر محاسبه می نماییم:
V : سرعت هوا در کانال                A=CFM/V


ج-1) تعیین ابعاد کانال و قطر معادل de
د-1)تعیین ضریب اصطکاک
ه-1) با نزدیک شدن به دریچه سرعت فرضی را کاهش داده و بندهای ب و ج و د را برای محاسبه ابعاد کانال و مقدار ضریب اصطکاک تکرار می نماییم.
و-1) تعیین فشار استاتیکی فن با محاسبه افت فشار در طولانی ترین مسیر معادل.
فشار استاتیکی لازم برای فن جهت وارد کردن هوا به اتاق با به کارگیری طولانی ترین مسیر کانال و در نظر گرفتن افت دورترین دریچه، زانوها و اتصالات موجود در دورترین مسیر محاسبه می شود.


2. روش ضریب اصطکاک یکسان
در این روش افت اصطکاکی در هر فوت از طول کانال برای کل سیستم یکسان در نظر گرفته می شود.
جهت طراحی کانال به روش اصطکاک یکسان مراحل زیر را انجام می دهیم:
همانند روش کاهش سرعت، مراحل (1-الف و ب و ج و د) را به ترتیب محاسبه می نماییم:


الف) انتخاب V (سرعت هوا در کانال)
ب) تعیین سطح مقطع کانال اصلی A=CFM/V
ج) تعیین ابعاد کانال و قطر معادل 
د) تعیین افت اصطکاکی


3. روش ازدیاد سطوح برای جبران اصطکاک:
روش ضریب اصطکاک یکسان شرایط طرح فشار استاتیک یکنواخت در تمام انشعابات و دریچه های ورودی هوا به اتاق ها را ارضا نمی کند. برای بدست آوردن مقدار هوای مناسب در ابتدای هر انشعاب لازم است از یک دریچه انشعاب برای تنظیم جریان استفاده شود. همچنین ممکن است لازم باشد وسیله کنترلی (پرده، دریچه حجمی یا کنترل کننده قابل تنظیم حجم روی دریچه ورودی هوا به فضای مورد نظر) برای تنظیم جریان در هر یک از دریچه های انتهایی و توزیع هوای مناسب، نصب گردد. 

با توضیحاتی که بیان شد روش سوم را به گونه ای طراحی می نماییم که تعیین اندازه کانال گالوانیزه صنعتی در یک مسیر به گونه ای است که افزایش فشار استاتیک (ازدیاد مجدد ناشی از کاهش سرعت) در هر انشعاب یا دریچه انتهایی دقیقاً برابر افت اصطکاکی داخل کانال کشی تهویه باشد. در این روش مهمترین عیب، بالا رفتن هزینه طرح بدلیل افزایش سطح کانال می باشد و برای محاسن آن نیز می توانیم به کاهش قدرت فن اشاره نماییم.


با این توضیحات برای طراحی سیستم کانال به روش ازدیاد سطوح به صورت زیر عمل می نماییم.


مراحل 1-الف، ب، ج، د، ه را همانند روش های قبل عیناً تکرار می نماییم.


ه-3) ضریب اصطکاک را در 100 فوت طول کانال بدست آورده و در مجموع (L1+L2)  ضرب می نماییم.


L1: عبارت است از طول معادل اتصالات تا اولین انشعاب        0.15+f/100*(L1+L2)=افت فشار فن
L2: عبارت است از طول کانال کشی تا اولین انشعاب


طراحی کانال برگشت:
سیستم کانال برگشت عموماً با روش افت اصطکاکی یکسان و به همان ترتیب کانال رفت محاسبه می شود. در بسیاری از سیستم ها مقدار هوای برگشتی برابر است با مقدار هوای رفت به اتاق منهای مقدار هوای لازم برای تهویه اتاق (مقدار هوایی که برای تأمین اکسیژن اتاق لازم است). این مقدار هوای اضافی، فشار مثبتی در اتاق ایجاد می کند که مانع نفوذ طبیعی هوای خارج به داخل اتاق می گردد. به دلیل اینکه فشار استاتیک در کانال برگشت منفی است، باید دقت خاصی مبذول گردد تا اینکه از ایجاد اختلاف فشار زیاد در دریچه های برگشت نزدیک فن اجتناب شود. اختلاف فشار استاتیک زیاد، در عبور از دریچه های برگشت منجر به جریان هوای اضافی و ایجاد سر و صدا می گردد. (به دلیل سرعت زیاد هوا در عبور از دریچه). بدین دلیل سیستم کانال برگشت باید با حداقل طول و حداقل اتصالات ممکن طراحی شود.
باز به منظور کاستن از افت فشار، سیستم کانال برگشت باید طوری طرح شود که سرعت هوا در عبور از آن کمتر باشد، بدین لحاظ عموماً در طرح سیستم کانال برگشت، ضریب افت فشار اصطکاکی حدود 75 تا 80 درصد ضریب افت فشار اصطکاکی در طرح سیستم کانال رفت خواهد بود.


محصولات مربوط به کانال گالوانیزه

طراحی و مهندسی کانال گالوانیزه

طراحی و مهندسی کانال گالوانیزه

طراحی مهندسی کانالهای گالوانیزه توسط شرکت sti

تولید و نصب کانال گالوانیزه صنعتی

تولید و نصب کانال گالوانیزه صنعتی

کانال چهارگوش صنعتی

کانال چهارگوش صنعتی

کانال چهارگوش پیش ساخته گالوانیزه

تلفکس:

 

26763492 - 021

22122977 - 021

22122980 - 021