logo

کاغذ کرافت


کاغذ کرافت نوعی کاغذ می باشد که طی یک فرآیند شیمیایی به نام کرافت تولید می شود. این کاغذ توسط آلمانی ها ابداع گردید و لغت کرافت نیز واژه ای آلمانی است. این نوع کاغذ بسیار بادوام بوده و در صنعت کاربرد زیادی دارد.
تولید کاغذ کرافت مانند سایر روش های تولید کاغذ شامل تبدیل چوب به خمیر چوب است. اجزای ساختاری در چوب، لیگنین و سلولزاست وبرای تهیه کاغذ کرافت باید لیگنین و سلولز از هم جداکرد. کاهش مقدار لیگنین وافزایش نسبت گوگرد باعث افزایش مقاومت کاغذ می شود.

انواع کاغذ کرافت

ممکن است وقتی نام کاغذ کرافت را می‌شنوید شما کاغذ‌های قهوه‌‌ای رنگ را به یاد آورید و یا اینکه با رنگ سفید این نوع کاغذ آشنایی داشته باشید. اما باید بدانید که کاغذ کرافت رنگ‌های متنوعی دارد که هریک از آن‌ها دارای خصوصیات و موارد استفاده‌ منحصر به فرد است که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

۱. کاغذ کرافت معمولی: کاغذ کرافت ساده اغلب خالص‌ترین نوع کاغذ کرافت است. آن را با کارتن اشتباه نگیرید. این نوع کاغذ بسیار بادوام و تمیز است و قیمت آن نسبت به سایر کاغذهای کرافت بسیار مناسب‌تر است، از این کاغذ در بسته بندی‌های سنگین که لازم است ریسک پارگی کم باشد استفاده‌ی زیادی می‌شود.

۲. کاغذ کرافت سفید: این نوع کاغذ کرافت علاوه بر استحکام و دوام بالایی که دارد، ظاهر زیبایی دارد و به دلیل آن که به لحاظ بهداشتی مورد تایید است در رستوران‌ها به جای سفره‌های کوچک پلاستیکی یک بار مصرف مورداستفاده قرار می‌گیرد.

۳. کاغذ کرافت سیاه: کاغذ کرافت سیاه به لحاظ زیبای و استحکام چیزی کم از کاغذ کرافت سفید ندارد. اما استفاده از این نوع کاغذ جهت بسته بندی مواد غذایی توصیه نمی‌شود. این مدل کاغذ اغلب درپروژه‌های هنری، پاکت‌های هدیه، ساک‌های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاغذ کرافت سیاه کاربرد فراوانی ندارد اما با خلاقیت و تزیین این کاغذ با رنگ‌ها و طرح‌های جذاب می‌توان در موارد زیادی از آن‌ها استفاده کرد.

۴. کاغذ کرافت رنگی: کاغذهای کرافت رنگی در هر تنوع رنگی که تصور کنید در بازار موجود است، همین تنوع رنگ باعث شده که از این نوع کاغذ در ساخت کاردستی و بوردهای مدرسه استفاده شود. امروزه کاغذهای کرافت در حوزه‌‌ی هنری و صنایع تبلیغاتی و ساخت بروشور کاربرد زیادی دارند.
این نوع کاغذ معمولا در دو مدل و رنگ عرضه می‌شوند که به رنگ‌های قهوه‌‌ای و سفید می‌توانید آن‌ها را ببینید. اگر می خواهید کاغذی مقام و با استحکام بالا تهیه کنید، بی شک کاغذ کرافت می‌تواند انتخاب ایده آلی باشد.
این کاغذ کاربرد فراوانی دارد و می توان با تغییر گرماژ و وزن آن بیشتر از صد مدل ترکیب در ورق‌های ۳ لایه و پنج لایه تولید کرد. درآخر با استفاده از تمامی این امکانات و ماشین آلات صنعتی، می‌توان مقوای کرافت، مقوای زبر یا خشن و کاغذ کرافت تهیه کرد.


لایه‌های کاغذ کرافت
کاغذ کرافت به دلیل استحکام و انعطاف پذیری بالایی که دارد طیف گسترده‌‌ای از انواع کاغذ با پوشش‌های ضخیم و نازک و حتی پوشش دار و بدون پوشش را شامل می‌شود. از آن جایی که این نوع کاغذ از خمیر شیمیایی تولید می‌شوند معمولا در یک فرآیند کاغذ سازی قلیایی یا خنثی ساخته می‌شود که این کار به مقاومت کاغذ بسیارکمک می‌کند.
خمیر کاغذ در فرآیند‌های متفاوتی تولید می‌شود اما خمیری که از طریق کرافت به تولید می‌رسد از مقاومت و استحکام بیش‌تری بهره مند است. البته باید به این نکته دقت کرد که خمیر کرافت از خمیرهای دیگر کمی تیره تراست و جهت سفید کردن آن باید از بلیچ استفاده کرد.

ویژگی‌های کاغذ کرافت
این کاغذ به دلیل قیمت معقول و مناسبی که دارد می‌تواند برای تولید کنندگان در میزان تولید بالا بسیار به صرفه و سودآور باشد.
• مقاومت بالا و استحکام، انعطاف پذیری و کشسانی آن از ویژگی‌هایی است که باعث محبوبیت این کاغد شده است.
• قابلیت بازیافت پس از استفاده و سازگاری آن با محیط زیست
• این نوع کاغذ را می‌توان پس از تولید در مراحل نهایی و بسته بندی پایانی به صورت رول، شیت و یا به صورت ورقه‌‌ای به بازار عرضه کرد.
• در آخر میزان نازکی و ضخامت‌های گوناگون این نوع کاغذ و پشتیبانی از رنگ‌های پر استفاده، این محصول را به یکی از کاغذهای پرطرفدار و پر استفاده برای عموم مردم و صنعت دنیا تبدیل کرده است.

کاربرد کاغذ کرافت
بسیاری از مشتریان طرافداران کاغذ کرافت بوده و نسبت به خریداری آن تمایل نشان می‌دهند. این به این دلیل است که ظاهر این کاغذ حس نوستالژیک برای مخاطبان دارد و هم‌چنین می‌توان در بسته بندی محصولات کلاسیک از آن استفاده کرد.
یکی از مهم‌ترین کاربردهای کاغذ کرافت تولید ساک کاغذی است، البته کارخانجاتی که کیسه‌های چند لایه تولید می‌کنند، در مرحله‌ی اول و ترکیب مواد، اغلب از کاغذ کرافت استفاده می‌کنند. در نهایت با ترکیب این مواد با یک دیگر می توان پلاستیک‌هایی چند لایه از جنس‌های آلومینیوم و پلاستیک تولید کرد. کیسه‌های ذغالی که سوپرمارکت‌ها می‌فروشند، سیمان و کود شیمیایی، نایلون غذاهای حیوانات خانگی، همگی از کاغذ کرافت ساخته می‌شوند.
در ادامه به دیگرکاربرد‌های کاغذ کرافت اشاره می‌کنیم:
بسته بندی پوشاک
• تولید کاغذهای بیمارستانی
• بسته بندی انواع مواد غذایی
• بسته بندی انواع میوه‌جات، سیفی‌جات، و مرکبات
• تولید کاغذهای الگوی خیاطی
• تولید انواع ساک دستی
• تولید ورق و کارتن
• تولید پاکت سیمان
• ساخت کیسه‌های چندلایه
• طراحی و چاپ انواع پاکت
• طراحی و تولید انواع جعبه‌های فانتزی و کادو
• تولید و ساخت کارت ویزیت
• تولید بروشور و بسته بندی محصولات کلاسیک
• نگهداری مواد غذایی، کود شیمیایی و ذغال

گرماژمورد نیاز جهت تولید انواع کاغذ کرافت
کاغذها و مقواهای کرافت در انواع گوناگون با ویژگی‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. میزان گرماژ کاغذ کرافت از ۳۰ تا ۵۰۰ متفاوت است. از کاغذهای کرافت با گرماژ ۴۰ برای چاپ و تولید کاغذهای بیمارستانی استفاده می‌شود. هم‌چنین از کاغذهای با گرماژ ۷۰ تا ۱۴۰ نیزاغلب برای تولید منوی رستوران‌ها، تولید انواع ساک دستی و پاکت، طراحی انواع بروشور و همین‌طور جهت بسته بندی مواد شیمیایی استفاده می‌شود. جهت طراحی بر روی کاغذ کرافت نیز از گرماژ بین ۷۰ تا ۱۴۰ استفاده می‌شود.

بهترین نوع کاغذ کرافت کدام است؟
با توجه به موارد مصرفی کاغذ کرافت انتخاب بهترین نوع بستگی به نوع مصرف مشتریان دارد. برای انتخاب یک کاغذ کرافت مناسب حتما به ۲ ویژگی گرماژ و زبری آن دقت کنید. کاغذ کرافت مورد استفاده در بسته بندی سیفی جات و چاپ دارای گرماژ بین ۴۰ تا ۳۰ می‌باشد. و جهت تولید کارتن و مقوا از کاغذ کرافت با گرماژ ۷۰ تا ۱۴۰ استفاده می‌شود.

کاغذ کرافت سیلیکونی چیست؟
هدف از تولید کاغذ کرافت سیلیکونی برای جلوگیری از تماس چسب با قطعه یا سطح مورد نظر می باشد.در واقع کاغذ کرافت سیلیکونی نوعی کاغذ نچسب است که در تولید انواع محصولات پشت چسبدار کاربرد دارد.
این نوع کاغذ طی فرایندی سیلیکونایز می شود و بصورت جامبورول در گرماژ وابعاد مختلف برای تولید محصولات مختلف به کار می رود.

انواع کاغذ سیلیکونی
کاغذ سیلیکون به دو نوع یک رو و دورو تقسیم می‌شوند. کاغذ کرافت سیلیکونی یک رو در واقع تنها یک طرف آن دارای سیلیکون می‌باشد و جهت تولید انواع فیلم و کاغذ و فوم پشت چسب دار بسیار مناسب است. کاغذ نچسب دو رو نیز دارای دو طرف سیلیکون می‌باشد و در تولید انواع محصولات دو طرف چسب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کاغذ کرافت سیلیکونی یک رو در گرماژهای بالای ۴۰ تولید و به بازار عرضه می‌گردد.

ویژگی‌های کاغذ کرافت سیلیکونی
1.جهت انواع مصارف صنعتی و بهداشتی بسیارمناسب است
2. جهت مصارف بهداشتی خاص با میزان حساسیت بالایی تولید می‌شود
3 . تولیده شده از بهترین نوع بیس تولیدی
. 4 قابلیت برش و تولید در عرض‌ها و طول‌های مختلف
5. عدم مغایرت با اصول بهداشتی به دلیل تولید این محصول بر پایه آب
6. قابلیت چاپ پذیری لوگوی مشتری و نام محصول

انواع کاغذ کرافت سیلیکونی بر اساس بیس تولیدی
کاغذ کرافت سیلیکونی از نظر پایه و اساس تولید به دو نوع کاغذ سیلیکون بیس و پلی اتیلن بیس تقسیم می‌شود:
کاغذ سیلیکون بیس تنها دارای یک لایه سیلیکون و یک لایه کاغذ می‌باشد. اما کاغذ پلی اتیلن بیس علاوه بر لایه کاغذ و سیلیکون بر روی لایه کاغذ یک لایه پلی اتیلن نیز دارد، که باعث افزایش ۱۰۰ درصدی مقاومت سیلیکون دربرابر هر نوع چسبی می‌گردد.
در تولید چسب زرد حشرات به علت اینکه چسبی که در این محصول استفاده می‌شود از نوع عسلی می‌باشد بعد از مدتی از روی لایه سیلیکونی کاغذ عبور می‌کند. جهت پیشگیری از این نوع اتفاق از کاغذ پلی اتیلن بیس در این محصولات استفاده می‌شود.
ویژگی‌های کاغذ کرافت سیلیکونی یک رو
رول کاغذ کرافت سیلیکونی یک رو گراماژ‌های ۶۲ – ۷۰ – ۸۵ – ۹۳ گرم تولید و به بازار عرضه می‌کند. این کاغذ‌های نچسب از کشورهای تایوان و چین وارد می‌شوند و از درجه کیفیت بسیار بالایی برخوردارند.
این کاغذ‌ها به صورت رول‌های بزرگ به فروش می‌رسد و وزن آنها بسته به گراماژ از 200 تا ۱۰۰۰ کیلوگرم متغیر می باشد.
کاربرد کاغذ کرافت یک رو در صنعت تهویه مطبوع:
در صنعت تهویه مطبوع برای چسبدار کردن عایق های الاستومریک رولی، بعد از این که چسب زنده به سطح عایق پاشیده
می شود، از کاغذ کرافت یک رو سیلیکون به عنوان محافظ استفاده می شود زیرا کاغذ کرافت باعث می شود تا زمانی که عایق قرار است به سطح کانال یالوله چسبیده شود، چسب اکسیده نشود و زنده بماند.

کاغذ سیلیکون یک رو در بسیاری از صنایع کاربرد دارد، این نوع کاغذ در صنایع بهداشتی، مواد غذایی، خودروسازی، پوشک بچه، صنعت چاپ و بسته بندی، دارویی و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد فراوانی دارد.
کرافت سیلیکونی یک رو در دو نوع قابل سنس و غیر قابل سنس تقسیم می‌شود.
کاغذ قابل سنس، کاغذی است که نورمی تواند از آن عبور کند و مخصوص دستگاه‌های اتوماتیک لیبل زن می‌باشد.
و کاغذ های غیر قابل سنس نیز سیلیکون‌های ضخیم می‌باشند که غیر قابل سنس بوده و در گراماژهای بالای 70 گرم تولید و به بازار عرضه می گردد.

در پایان شرکت سامان تهویه ایرانیان مفتخر است با بسیاری از شرکت هایی که در زمینه کاغذ کرافت سیلیکونی فعالیت دارند همکاری نموده و تامین متریال آن شرکت هارا بدون کم وکاستی مهیا نماید.

کامنت بگذارید