logo

عایق صوتی

یکی از مشکلات رایج در جوامع امروز، آلودگی صوتی است. امروزه از عایق صوتی یا عایقکاری صوتی، نه تنها در بخش های صنعتی، بلکه در بخش های اداری و خانگی نیز استفاده می شود، به طوری که در کشورهای توسعه یافته یکی از معیارهای ارزش گذاری بر ملک، علاوه بر عایق کاری حرارتی آن، عایق کاری صوتی آن ملک است.

گرچه به این موضوع در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته به جد پرداخته می شود، اما متأسفانه از این مهم در کشور ایران به خصوص در بخش های اداری و مسکونی  به دلیل کنترل نمودن و کاهش برخی از هزینه ها در عملیات ساخت و ساز و دست یافتن به سودی بیشتر، بسیاری از پروژه های در حال ساخت و یا ساخته شده در کشور (خصوصاً در سال های اخیر) فاقد عایق های صوتی و جاذب صدای استاندارد بوده که این امر موجب عبور صوت به محیط های پیرامون شده و آرامش افراد را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. جهت رفع این مشکل، می بایست از پوششی به نام عایق صوتی بر روی دیوارها، سقف، کف و ... استفاده گردد تا صدای انتقالی به محیط های پیرامون تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

 

عایق صوتی یا عایق صدا چیست؟

عایق صوتی پوششی است که به منظور کاهش صوت و مقابله با صدای انتقالی (کاهش آلودگی صوتی) از محیطی به محیط دیگر استفاده می گردد. عایق های فوم صداگیر خود چسب STI با بهره مندی از آخرین تکنولوژی روز دنیا (Cell Closed)، در کاهش صداهای انتقالی به محیط پیرامون نقش به سزایی را ایفا می نمایند. عایق های صوتی جدیدترین و مدرن ترین نسل عایق های جاذب صدا در دنیا بوده (در مصارف صنعتی و ساختمانی برای دیوارهای مشترک، سقف، کف و ...) و از لحاظ کیفی بسیار مطلـوب و کـارآمد می باشند.

شایان ذکر است از نظر جذب و کاهش صوت در طراحی و ساخت ساختمان ها و سازه ها دو موضوع بسیار مهم حائز اهمیت بوده که در ذیل به آن ها اشاره می گردد:

الف) چگونگی جذب صوت و صدای انتقالی (نوع عایق صوتی انتخابی)

ب) استفاده نمودن از بهترین مواد و مصالح در ساخت ساختمان ها (دیوار، سقف، کف و ...)

 

عایق صدا دیوار

به طور کلی تحقیقات انجام شده در زمینه عایق صدا دیوار یا عایق های صوتی بر این نکته دلالت دارد که استفاده از 2 تا 5 سانتی متر ضخامت عایق صوتی با فناوری نوین در کاهش انتقال صوت بسیار تاثیر گذار است و با حدود 2 درصد هزینه بیشتر در ساختمان هنگام ساخت، علاوه بر جذب صدا میتوان بیش از %80 در مصرف انرژی (جلوگیری از پرت انرژی از دیوارهای خارجی) نیز صرفه جویی به عمل آورد. براساس تحقیقات انجام شده توسط یکی از شرکتهای اروپایی، نزدیک به 33% افرادی که در معرض آلودگی صوتی محیط های مسکونی (آلودگی صوتی ناشی از افراد، همسایه ها، مهمانی های شلوغ و بلندگوهای اماکن عمومی هستند) دچار استرس و اختلالات خواب می شوند که این اختلالات می تواند تا دو سال طول بکشد. 10% کل این افراد، ممکن است دچار اختلالات دائمی و مادام العمر شوند. در انگلستان، 1.8 میلیون نفر از داشتن همسایه شلوغ و پرسرو صدا شکایت کرده اند که نزدیک به 7% آنها دچار اختلالات دائمی شده اند.

 

 

عایق صوتی دیوار مشترک

به منظور کاهش صداهایی مانند صحبت کردن، تلویزیون و مکالمه با تلفن و... می بایست از “عایق صوتی دیوار مشترک” شرکت سامان تهویه ایرانیان در آپارتمان ها، منازل  مسکونی و اداری استفاده نمود.

این نوع از عایق برای مصارف مسکونی یا اداری به کار می روند و صداهایی را که با فرهنگ آپارتمان نشینی در تضاد باشند، کاهش داده و جایگزین بسیار مناسبی برای عایق های سنتی به شمار می آیند. شایان ذکر است "عایق های صوتی دیوار مشترک" شرکت STI  به صورت رولی بوده و با استفاده از قیچی و کاتر به اندازه دلخواه برش داده می شوند و بدون نیاز به چسب بر روی سطوح نصب و اجرا می گردند.

 

راهکار مناسب جهت عایق صدا نمودن دیوارهای مشترک چیست؟

جهت عایق صدا نمودن یک دیوار مشترک مابین دو واحد می بایست از عایق های صوتی چسبدار STI به ضخامت 2 تا 5 سانتیمتری استفاده نمود. به این ترتیب که ابتدا یک لایه عایق جاذب صدا به ضخامت 2 یا 2.5 سانتیمتری به صورت عمودی بر روی دیوار نصب و در صورت نیاز لایه بعدی (لایه دوم) را به صورت افقی بر روی لایه اول اجرا می نماییم. پس از اتمام عملیات عایق کاری جهت داشتن ظاهری زیبا و مناسب و همچنین بالا بردن سطح کیفی کار (کنترل نمودن بیشتر صوت) و محافظت عایق در برابر ضربات مکانیکی و روزمره می بایست از یک لایه محافظتی نظیر؛ کاغذ دیواری ضخیم خارجی (آخرین پیشنهاد شرکت)، دیوار پوش، پانل گچی، چوب، گچ و خاک نمودن و ... استفاده نمود. روش فوق بهترین پیشنهاد جهت کاهش صدای انتقالی به محیط تا به امروز می باشد.

عایق جذب صدای (عایق صوت دیوار فوم صدا و عایق صداگیر آکوستیک) شرکت STI با ساختار دو رو صاف از ضخامت 6 تا 50 میلیمتر موجود بوده و در دو نوع ساده و پشت چسبدار قابل ارائه می باشد. به طور مثال؛ اگر دیواری مشترک با محیط مجاور دارید، جهت آکوستیک نمودن آن محیط می بایست از دو لایه عایق صوتی چسبدار که ضخامت هر یک 20 میلیمتر می باشد (4 سانتی متر) استفاده نمایید. لایه اول به صورت عمودی و لایه دوم را به صورت افقی بر روی سطح دیوار نصب و اجرا نمایید تا صدای انتقالی به محیط شما تا حد قابل توجهی کاهش یابد. پس از نصب و اجرای عایق صوتی با ساختار دو رو صاف STI بر روی دیوار موردنظر می توان جهت داشتن ظاهری مناسب و زیباتر و بالا بردن کیفیت کار اجرایی، بر روی سطح عایق از یک لایه محافظتی نیز استفاده نمود. شایان ذکر است جهت آکوستیک نمودن سقف نیز از روش فوق استفاده می گردد.

انواع پوشش ها و لایه های محافظتی جهت نصب و اجرا بر روی عایق های صوتی عبارتند از:

  • تشکیل دیوار جدید (رابیتس بندی به همراه گچ و خاک)
  • پانل گچی
  • کناف (تایل های آماده 2*1)
  • دیوار پوش (در رنگ ها و طرح های گوناگون)
  • ورق کامپوزیت
  • چوب و MDF  و ...

بدیهی است چنانچه عایق صوتی (عایق صدا _ عایق فوم صوت) انتخابی از سوی آن مشتری محترم از ضخامت بیشتری برخوردار باشد، جذب صدای بالاتری داشته و از لرزش و انعکاس صوت تا حد قابل توجهی جلوگیری به عمل می آورد.
فوم عایق صدا و عایق فوم آکوستیک صوتی صداگیر با ساختار دو رو صاف نیز با ساختار شانه تخم مرغی جایگزین بسیار مناسبی برای عایق های سنتی و قدیمی پشم شیشه، پشم سنگ و یونولیت بوده و می توان آن را به راحتی بر روی هر سطح صاف و صیقلی نصب و اجرا نمود.

نوارهای درزگیر از جنس عایق شرکت STI جهت درزبندی پنجره، درب و کاهش صوت به داخل محیط به کار رفته که در ابعاد و سایزهای گوناگون قابل ارائه می باشد و جنس آن نیز همانند جنس عایق صوتی یا فوم صدا می باشد.

شایان ذکر است عایق های جاذب صدای شرکت STI (پنل صوتی) قابلیت برش به ابعاد و اندازه های دلخواه را داشته و می توان آن ها را به راحتی و با ابزاری ساده نظیر: کاتر و یا قیچی برش داد.

به طور کلی عایق صوتی شانه تخم مرغی، عایق صوتی دو رو صاف و پنل های صوتی پلی یورتان بهترین گزینه و راه حل جهت کاهش صوت، لرزش و انعکاس صدا به شمار رفته و امروزه در اکثر کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی مورد استفاده قرار می گیرند.

عایق های صوتی شانه تخم مرغی، دو رو صاف و فوم های صداگیر PU بسیار انعطاف پذیر بوده و می توان آن ها را به راحتی و با توجه به هر نقشه اجرایی نصب و اجرا نمود.

 

 

انواع عایق صوت (فوم عایق صداگیر) 

1) عایق صوت و صدا با ساختار شانه تخم مرغی شش وجهی:  

جهت استفاده بر روی دیوار، سقف، اتاقک ها و باکس ها.

2) عایق صوت با ساختار دو رو صاف (ساده و پشت چسبدار):
جهت استفاده برای دیوارهای مشترک، کف، سقف و ... .

3) پنل های صوتی  پلی یورتان:
جهت استفاده برای تیغه دیوارها و سطوح مشترک.

4) عایق صداگیر PU (ساده و پشت چسبدار):
جهت استفاده برای دیوارها، سقف و کف.

5) فوم صوتی سفید رنگ از جنس پلی اتیلن:
جهت استفاده نمودن برای دیوارها، سقف و کف.


6) عایق صوتی به صورت لوله ای (جهت استفاده برای لوله ها):
جهت استفاده برای تمامی لوله ها (لوله های آب مصرفی، فاضلاب و ...)

شایان ذکر است ابعاد و اندازه عایق های صوتی STI با توجه به ضخامت انتخابی متفاوت بوده و هر کدام از عایق های جاذب صدا جهت کار مشخصی ساخته و تولید گردیده اند. به طور مثال؛ جهت جلوگیری و مانع شدن از صدای موتور اتومبیل به داخل بدنه، می بایست از عایق به ضخامت 10 و یا 13 میلیمتر استفاده نمود و جهت عایق صوت نمودن اتاقک و چاله آسانسور می بایست ضخامت های بالاتری را مدنظر قرار داد تا به نتایج مطلوب تری دست پیدا کرد.

عایق صوتی شرکت STI یا پنل صوتی (هر 6 مورد عایق ذکر شده در فوق) دارای گواهینامه های معتبر داخلی و خارجی از جمله: وزارت راه و شهرسازی، اداره کل استاندارد، متالورژی رازی، پژوهشکده صنعت نفت، GB انگلستان، ASTM آمریکا، کشور سازنده و ... بوده که این امر نشان دهنده کیفیت محصولات شرکت STI نسبت به سایر عایق های صوتی موجود در بازار می باشد.

شایان ذکر است تمامی عایق های صوتی (فوم های صداگیر و عایق ابر صوت) این شرکت (هر 6 مورد)، جایگزینی بسیار مناسب و مطلوب برای عایق های سنتی و قدیمی پشم شیشه و پشم سنگ بوده که هر یک دارای مزایا و ویژگی منحصر به فردی می باشند.

از دیگر نام های عایق صوتی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

عایق صوت یا فوم صداگیر

عایق فوم صوتی دیوار

عایق فوم صوت کف _ عایق صدای کف

عایق جاذب صدا _ عایق صدا

فوم صداگیر و عایق صوت و ...

 

شدت صوت (db)

توضیح

مثال

0

آستانه شنوایی

اتاق تست صوتی

10

بسیار ساکت

تنفس معمولی

20

ساکت

نجوا با یک نفر در یک اتاق ساکت

30

ساکت

خانه معمولی، رادیو آرام، مکالمه معمولی

40

معمولی

رادیو، دفتر کار ساکت، موتور خودرو

50

شلوغ

مکالمه در محل کار

60

شلوغ

دفتر کار شلوغ، رادیو بلند

70

سر و صدای بلند

خیابان شلوغ، مشاجره

80

سر و صدای بلند

جاروبرقی، برهم زدن درب

90

بسیار شلوغ و سروصدای بلند

درون اتوبوس شهری، چاپخانه

100

بسیار شلوغ و سروصدای بلند

صدای بوق خودرو از فاصله 6 متری، اره برقی در فاصله 1 متری

 

مکانیزم های انتقال صوت

معمولاً دو نوع مکانیزم انتقال صوت وجود دارد:
1-    هوابرد (Airborne)
2- ضربه (Impact)
در مکانیزم هوابرد، آلودگی صوتی مستقیم از طریق هوا از منبع صوتی، منتقل می شود مانند سروصدای خودروهای درون خیابان، تجهیزات مکانیکی، سیستم های تهویه، سیستم سینمای خانگی همسایه مجاور.
در مکانیزم ضربه، آلودگی صوتی از درون خود اجزاء سازه منتقل می شوند، مانند صدای قدم زدن افراد واحدهای بالاسر، ضربه به دیوار مجاور یا بستن درب.
به مکانیزم انتقال صوت ضربه، صوت سازه برد(Structure Borne Sound)  نیز گفته می شود.
برای انجام عایق کاری صوتی، می بایست تمامی مکانیزم های انتقال صوت مد نظر قرار گیرند. دربها، پنجره ها، دریچه ها و دیوار های مشترک برای جلوگیری از آلودگی صوتی محیطی عایق شده و خود اجزاء ساختمان نیز، دارای لایه های عایق صوتی باشند.

 

 

 

کامنت بگذارید

محصولات

عایق صوتی

عایق های صوتی دو رو صاف چسبدار STI FLEX: از طرفی دیگر این عایق های صوتی الاستومری به دلیل ساختار داخلی سلول بسته ای که دارند، عایق حرارتی و برودتی نیز محسوب می گردند (ضریب انتقال حرارت آنها 0.032 w/m.°K می باشد). عایق های صوتی الاستومری دو رو صاف خود چسب STI به راحتی و با استفاده از قیچی و کاتر به اندازه و ابعاد دلخواه بریده و بدون نیاز به چسب مایع، پیچ و میخ، زیرسازی، فریم بندی و ... بر روی سطح صاف و صیقلی دیوارهای مورد نظر نصب می گردند.پس از اجرای عایق های صوتی...

عایق صوتی

عایق های صوتی شانه تخم مرغی (هگزاگونال)چسبدار STI FLEX: عایق های صوتی شانه تخم مرغی شرکتSTI، به دلیل ساختار شش وجهی ای موجب کاهش و تضعیف مکرر صوت می گردد و یکی از با کیفیت­ ترین عایق های صوتی موجود در دنیا به شمار می آید. از طرفی دیگر این عایق­ها به دلیل ساختار داخلی سلول بسته­ای که دارند، عایق حرارتی و برودتی نیز محسوب می گردند (ضریب انتقال حرارت آنها 0.032 w/...